Creamatch Blog

Data Creator Malaysia 2026: Engagement & Views Ikut Platform

Apa yang 5,500+ akaun creator Malaysia tunjukkan: engagement TikTok hampir 2x Instagram, Instagram dapat lebih banyak views pada saiz yang sama, dan 6 daripada 10 creator Threads ada bawah 1K followers.

Creamatch Lab8 min read
Read in English

Jawapan ringkas

Daripada 5,500+ akaun creator Malaysia, median kadar engagement ialah 5.00% di TikTok, 2.66% di Instagram dan 2.02% di Threads. Engagement TikTok hampir dua kali ganda Instagram, tetapi bagi akaun yang sama saiz, post Instagram mendapat lebih banyak views. Di TikTok, engagement hampir tidak berubah walaupun followers bertambah; di Instagram ia menurun apabila akaun membesar. Hampir 6 daripada 10 creator Threads pula ada bawah 1K followers, namun post mereka sampai kepada audiens hampir 60% daripada jumlah followers.

Data sehingga 2 November 2026 (waktu Malaysia). Kemas kini terakhir: 3 November 2026. Setiap angka ialah median daripada data Creamatch sendiri; tiada creator atau brand dinamakan.

Infografik: median engagement creator Malaysia 5.0% di TikTok, 2.7% di Instagram dan 2.0% di Threads; Instagram dapat median views lebih tinggi bagi saiz akaun yang sama; 72% creator ada 2 platform atau lebih
Creator Malaysia di TikTok, Instagram dan Threads. Data Creamatch, November 2026.

Berapakah purata kadar engagement creator Malaysia?

Kami mengukur 5,596 akaun platform: 2,377 di TikTok, 1,944 di Instagram dan 1,275 di Threads. Akaun ini milik 2,500+ creator Creamatch yang diluluskan, serta sebilangan kecil profil awam Malaysia daripada indeks Insights kami. Engagement dikira sebagai (likes + comments + shares) ÷ views, formula yang sama untuk setiap platform.

PlatformMedian engagementMedian views setiap postPost seminggu (median)
TikTok5.00% (n=1,588)287 (n=1,590)2.5
Instagram2.66% (n=732)758 (n=693)1.6
Threads2.02% (n=776)270 (n=694)3.7

Pengajarannya: jangan bandingkan kadar engagement merentas platform. Creator Instagram dengan 3% berada di atas median Instagram, tetapi creator TikTok dengan 3% berada di bawah median TikTok. Nilai setiap creator berdasarkan platform dan tier followers mereka sendiri.

Adakah saiz followers mengubah engagement?

Bergantung pada platform. Di TikTok, engagement kekal stabil walaupun followers naik: median Nano 5.14% dan median Macro 5.34%. Yang naik mengikut saiz ialah views, daripada 179 setiap post untuk Nano kepada 7,628 untuk Macro.

Tier followersMedian engagementMedian views setiap post
Bawah 1K (0–999)5.37% (n=75)315 (n=75)
Nano (1K–10K)5.14% (n=883)179 (n=885)
Micro (10K–30K)5.11% (n=306)406 (n=306)
Mid (30K–100K)4.00% (n=188)1,619 (n=188)
Macro (100K+)5.34% (n=136)7,628 (n=136)
Infografik: engagement TikTok creator Malaysia kekal sekitar 5% dari Nano hingga Macro, manakala median views naik daripada kira-kira 180 kepada kira-kira 7,600
TikTok mengikut tier followers. Data Creamatch, November 2026.

Di Instagram, akaun kecil lebih banyak engagement. Median turun daripada 3.59% (bawah 1K followers) kepada 1.69% (100K+), manakala views bergerak sebaliknya, daripada 144 kepada 12,759 setiap post. Pada tier yang sama, median views Instagram lebih tinggi daripada TikTok: 410 berbanding 179 untuk Nano, 894 berbanding 406 untuk Micro.

Tier followersMedian engagementMedian views setiap post
Bawah 1K (0–999)3.59% (n=68)144 (n=59)
Nano (1K–10K)2.93% (n=360)410 (n=350)
Micro (10K–30K)2.65% (n=132)894 (n=139)
Mid (30K–100K)2.62% (n=81)3,939 (n=79)
Macro (100K+)1.69% (n=91)12,759 (n=66)
Infografik: engagement Instagram creator Malaysia turun daripada 3.6% bawah 1K followers kepada 1.7% untuk Macro, manakala median views naik mengikut saiz akaun
Instagram mengikut tier followers. Data Creamatch, November 2026.

Berbaloikah bekerja dengan akaun Threads yang kecil?

Threads di Malaysia didominasi akaun kecil. 750 daripada 1,275 akaun Threads yang kami ukur (58.8%) ada bawah 1K followers. Engagement kekal sekitar 2% daripada akaun paling kecil hingga Micro.

Angka yang menarik ialah reach setiap follower. Bagi akaun bawah 1K followers, median views bersamaan 59.9% daripada jumlah followers. Untuk akaun Nano ia 14.9%, dan Micro 7.9%. Threads menunjukkan post jauh melepasi followers creator, jadi akaun kecil bukan suara yang kecil. Namun setiap post masih sampai kepada audiens yang sederhana, sebab itu campaign Threads biasanya menggunakan ramai creator serentak.

Tier followersMedian engagementMedian views setiap post
Bawah 1K (0–999)1.92% (n=397)222 (n=354)
Nano (1K–10K)2.23% (n=331)315 (n=301)
Micro (10K–30K)2.05% (n=34)1,109 (n=32)
Mid (30K–100K)— (bawah 30 akaun)— (bawah 30 akaun)
Macro (100K+)— (bawah 30 akaun)— (bawah 30 akaun)
Infografik: 6 daripada 10 creator Threads Malaysia ada bawah 1K followers, engagement sekitar 2%, dan post Travel dapat median views tertinggi
Threads mengikut tier followers. Data Creamatch, November 2026.

Baca lebih lanjut tentang campaign Threads: Threads influencer marketing di Malaysia (dalam bahasa Inggeris).

Siapakah creator Malaysia?

  • Pelbagai platform: 72.3% creator aktif di dua platform atau lebih, dan 36.6% di ketiga-tiganya.
  • Lokasi: 51.1% berada di Lembah Klang (Selangor, Kuala Lumpur dan Putrajaya). Separuh lagi tersebar di seluruh Malaysia, diketuai Johor, Perak, Kedah dan Sabah.
  • Bahasa: 881 daripada 1,178 creator yang memberitahu bahasa mereka (74.7%) menghasilkan content dalam bahasa Melayu dan Inggeris.
  • Jantina: 85.9% daripada yang menyatakan jantina ialah perempuan.
  • Niche: Kecantikan & penjagaan kulit ialah niche paling biasa, dipilih oleh 63.6% creator yang memilih niche, diikuti gaya hidup, makanan & minuman, fesyen dan pelancongan. Creator boleh memilih lebih daripada satu.

Niche paling biasa bukan niche yang paling banyak views. Median views TikTok mengikut niche:

NicheMedian views TikTok setiap postCreator (n)
Pelancongan & Hotel608214
Teknologi & Gajet365105
Gaya Hidup & Vlog295711
Fesyen246443
Makanan & Minuman245575
Kecantikan & Penjagaan Kulit193853

Apakah yang membuat post creator Malaysia berprestasi?

Pasukan penyelidikan kami, Creamatch Lab, mengkaji 27,300+ post creator Malaysia yang diukur 3 hingga 30 hari selepas disiarkan (16,636 TikTok, 6,092 Threads, 4,572 Instagram). Setiap post dibandingkan dengan views biasa creator yang sama, supaya akaun besar dan kecil dinilai dengan adil. Ini korelasi, bukan bukti sebab-akibat:

  • Post Threads tanpa hashtag dapat kira-kira 2x views. 77% daripada 191 creator yang pernah post dengan dan tanpa hashtag mendapat hasil lebih baik tanpanya.
  • Post Threads yang terlalu pendek kurang berprestasi. Post 50 aksara atau kurang dapat kira-kira 0.6x views biasa creator. Julat terbaik ialah sekitar 50 hingga 600 aksara.
  • Bahasa jualan mengurangkan reach di Threads dan Instagram, tetapi tidak di TikTok. Kod promo, "link in bio" dan perkataan kedai dikaitkan dengan kira-kira 0.7x views di Threads dan 0.8x di Instagram; TikTok tidak menunjukkan kesan yang jelas.
  • Bahasa Melayu mengatasi bahasa Inggeris di Threads. Post BM dapat kira-kira 1.3x views berbanding post bahasa Inggeris creator yang sama. Soalan sebagai ayat pembuka juga membantu (kira-kira 1.27x).
  • Waktu posting hampir tidak penting. Jam, hari bekerja, hujung minggu dan hujung bulan semuanya dalam lingkungan kira-kira 10% antara satu sama lain.
  • Di TikTok, akaun lebih besar lebih kerap breakout. Breakout ialah post yang dapat 5x atau lebih views biasa creator. Kadar breakout naik daripada 6.3% (bawah 1K followers) kepada 12.7% (100K+). Di Threads ia rata, sekitar 11% hingga 12% untuk semua saiz.

Apakah maksudnya untuk brand?

  • Pilih platform ikut matlamat. Mahukan perbualan? TikTok dan akaun Instagram kecil paling tinggi engagement. Mahu lebih ramai nampak? Instagram dapat lebih banyak views pada saiz yang sama.
  • Bandingkan dalam tier yang sama. Minta median views dan engagement creator, kemudian bandingkan dengan jadual tier di atas, bukan dengan creator di platform lain.
  • Jangan abaikan akaun kecil. Di Threads, creator kecil sampai kepada sebahagian besar followers mereka. Ramai creator kecil bersama boleh meliputi kawasan yang luas.
  • Biarkan creator menulis dengan suara sendiri. Brief yang memaksa hashtag atau skrip jualan keras bertentangan dengan apa yang berprestasi di Threads dan Instagram.
  • Lihat di luar Lembah Klang. Separuh creator berada di luar Lembah Klang, penting untuk pelancaran tempatan dan lawatan onsite.

Tiada data yang boleh menjanjikan views atau jualan untuk campaign anda. Data ini membantu anda menetapkan jangkaan yang adil. Untuk tahu kos creator, baca panduan harga influencer Malaysia, lihat creator Malaysia atau ketahui cara campaign Creamatch berjalan.

Cara kami mengukur

  • Siapa dikira: creator Malaysia yang diluluskan di Creamatch (akaun ujian, staf dan yang dalam proses dipadam tidak dikira), serta 224 profil awam Malaysia daripada indeks Creamatch Insights yang bukan creator Creamatch. Akaun yang sama (handle sama) dikira sekali sahaja. Creator dikira di sesuatu platform apabila dia ada followers di situ.
  • Tier: ikut followers di platform itu. Bawah 1K, Nano 1K–10K, Micro 10K–30K, Mid 30K–100K, Macro 100K+.
  • Engagement: (likes + comments + shares) ÷ views untuk post yang ada views, jika tidak ÷ followers. Hanya untuk akaun dengan 3+ post yang diukur dan kadar antara 0% hingga 50%.
  • Views: median views setiap post, untuk akaun dengan 3+ post yang diukur. Kami semak semula dengan post 120 hari terakhir dan median sepadan dalam lingkungan 1%.
  • Kumpulan kecil: kumpulan bawah 30 akaun tidak ditunjukkan. Peratus jantina, bahasa dan niche dikira daripada creator yang menjawab.
  • Kajian post: post dari 1 Januari 2025 hingga 29 Oktober 2026 dengan metrik dibaca 3 hingga 30 hari selepas disiarkan (bacaan lebih lama kebanyakannya post pinned yang viral, jadi dikeluarkan). Setiap post dibandingkan dengan median creator yang sama; creator perlu ada 5+ post sebegini.
  • Snapshot: data sehingga 2 November 2026 (waktu Malaysia). Angka ialah median, bukan purata, jadi beberapa akaun viral tidak memesongkannya. Angka akan berubah apabila kami mengukur lebih ramai creator.

Soalan lazim

Berapakah kadar engagement yang baik untuk creator Malaysia? Bergantung pada platform. Dalam data kami sehingga 2 November 2026, median ialah 5.00% di TikTok, 2.66% di Instagram dan 2.02% di Threads. Bandingkan creator dengan median platform dan tier followers dia sendiri, bukan dengan platform lain.

Adakah creator yang lebih besar dapat engagement lebih rendah? Di Instagram, ya: median turun daripada 3.59% (bawah 1K followers) kepada 1.69% (100K+). Di TikTok hampir tidak berubah (Nano 5.14%, Macro 5.34%). Views setiap post pula naik mengikut saiz di semua platform.

Berbaloikah bekerja dengan akaun Threads yang kecil? Boleh berbaloi. 58.8% akaun Threads yang kami ukur ada bawah 1K followers, dan median views mereka kira-kira 59.9% daripada jumlah followers, berbanding 14.9% untuk akaun Nano. Reach setiap follower tinggi, tetapi jumlah reach setiap post kecil, jadi rancang lebih ramai creator.

Adakah waktu posting penting? Sangat sedikit dalam kajian post kami. Jam, hari bekerja, hujung minggu dan hujung bulan semuanya dalam lingkungan kira-kira 10% antara satu sama lain.

Adakah data ini menjamin hasil? Tidak. Ini median dan korelasi daripada post yang lepas. Ia membantu anda menetapkan jangkaan dan membandingkan creator dengan adil; ia tidak menjanjikan sebarang jumlah views atau jualan untuk campaign.

Dari mana data ini datang? Daripada 5,596 akaun platform: creator Creamatch yang diluluskan serta profil awam Malaysia dalam indeks Creamatch Insights, tanpa pertindihan handle. Tiada creator atau brand dinamakan, dan kumpulan bawah 30 akaun tidak ditunjukkan.

Related articles